4 tipy, kde a jak si nastřádat finanční rezervu

05.04.2022

V životě každého z nás někdy nastane situace, kdy nás zaskočí mimořádné výdaje. Když nemáte kam sáhnout, přicházejí na řadu půjčky, a přitom by nemusely. Přinášíme vám pár tipů, jak si bezbolestně dávat peníze stranou a udělat si finanční polštář, do kterého budete moct v případě náhlých výdajů sáhnout.

Udělejte ze spoření rutinu

Občas přijde období, kdy máme do kapsy trochu hluboko. Jenomže kolik peněz je dobré dávat stranou, aby to nepostrádalo smysl, a hlavně kam finance ukládat? Cílem je, abyste se naučili dávat peníze bokem pravidelně. Toto spoření na horší časy se prostě bezpodmínečně musí stát vaší měsíční rutinou. Odpovězte si na otázku, jak velké částky jste schopni dávat stranou, abyste peníze v rámci svého měsíčního rozpočtu nepostrádali.

Kolik peněz si můžete dovolit ukládat?

Je jasné, že jinou částku si může spořit mladý člověk, který ještě studuje a brigádničí, a úplně jinou částku člověk se stabilní prací na plný úvazek. Pokud jste se šetřením ještě nezačali, pak to napravte od nejbližší výplaty. Zkuste si každý měsíc dávat stranou deset procent ze svých příjmů. Pokud je váš plat například 27 000 Kč čistého, měli byste si dát bokem 2 700 Kč hned poté, co zaplatíte všechny složenky. V případě, že se nemůžete obejít bez celých deseti procent, odložte alespoň něco, i kdyby to měla být pětistovka. Cílem je udělat si ze šetření návyk, který se pravidelně opakuje.

Kam posílat peníze a kde tvořit finanční rezervy?

Když už víte, kolik peněz dáte na spoření, přichází otázka, kam s nimi. Speciální obálka na běžném účtu se v reálu nevyplatí. Když vezmete v potaz inflaci a minimální zúročení, zjistíte, že na běžném účtu peníze svou hodnotu spíš ztrácejí. Lepším řešením jsou spořicí účty, termínované vklady, životní pojištění nebo investiční portfolia. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

  1. Spořicí účet -⁠ tento druh spoření je ideální jako rezerva pro nečekané výdaje nebo zdroj peněz pro větší plánované útraty, jako je například dovolená. Zhodnocení je kolem 1-2 %.
  2. Termínovaný vklad -⁠ peníze si uložíte na předem danou dobu a přesně víte, jaký bude váš celkový výnos. Máte garanci, že o nic nepřijdete. Vaše úspory jsou pojištěné.
  3. Životní pojištění -⁠ v rámci životního pojištění získáte mimo jiné i oddělenou složku pojištění, která vám umožní vytvořit finanční polštář pro jakýkoliv účel. Je vhodné pro ty, kteří chtějí zhodnocovat své finanční prostředky.
  4. Investiční portfolio -⁠ finance můžete také investovat do různých oblastí. O portfolio se při dostatečných znalostech můžete starat sami nebo si k tomu vyberete zprostředkovatele. Záleží na typu investice a míře rizika, do kterého jste ochotni vstoupit. V dlouhodobém horizontu můžete získat větší výnos, ale i víc prodělat. 

Zdroj obrázku: Freedomz / Shutterstock.com  

komerční sdělení