Recenze na film Gladiátor II. Krvavý, přepálený, lze vidět
V multikině jsem zhlédl takřka současně dva filmy z Říma a jen první se odehrává v současnosti, zatímco druhý (Gladiátor II) někdy roku 200 "po Kristu".
První podívanou míním Konkláve, příběh působivě naroubovaný na "hafo" zádrhelů, co mohou, i když vždycky nemusejí, skrytě vypučet spolu s volbou papeže. Je to spíš komorní drama, odehraje se po papežově smrti ve Vatikánu (to, uznám, není vlastně půda Říma) a obchází se dokonce bez celkového pohledu na dotyčný stát a barevného dýmu nad komínem, signalizujícím, že se uradili a bylo o papeži rozhodnuto. Podivuhodnou pointu neprozradím, ale sotva překvapí detail, že jeden z hlavních kandidátů je vinen svatokupectvím. Ale přenesme se do starého Říma, kam se odvážil režisér Ridley Scott (*1937), blížící se věkem devadesátce, a spatříme něco dost odlišného. Gladiátor II (úvodní titulky dílo prodávají jako GLADIIÁTOR) je strhující od samého začátku, jenž je starověkou obdobou úvodního útoku na pobřeží ze Spielbergova Zachraňte vojína Ryana.
Po technické stránce bych si sotva dovolil na tomto filmu něco kritizovat. Co se týká příběhu, je to stručně řečeno "sandálový krvák", ale důraz na druhé přízvisko. Na krev. A zatímco jakákoli erotika striktně absentuje (a to býval antický Řím značně svobodomyslný), brutality a masakry dominují (mezi čímž je pouze krátce citován Vergilius).
Přímo bájným hrdinou se stává Lucius Verus, kterého hraje Paul Mescal, známý z Hry o trůny: urostlý syn generála-hlavní figury prvního dílu Gladiátor (2000, pět Oscarů), který dělal také Scott a jehož hrál Russell Crowe. Jak vidíme v tónovaných retrospektivách Luciových vzpomínek, maminka ho ještě jako chlapce poslala na koni daleko a pryč z Říma, aby přežil, a tak žije se ženou v africké Numidii. Ani tato zem ale neuniká římské rozpínavosti, i přižene se loďstvo a Římané vše živé nemilosrdně rubají. Luciova žena také bojuje a zabita je šípem. Sám Lucius se stává otrokem a "větší bitevní scénu jsem nikdy nenatočil," nechal se slyšet Ridley Scott.
Co následuje, by nebylo fér vyprávět, ale vyzradím aspoň jeden zásadní emocionální moment. Lucius se, už jako gladiátor, střetne v aréně s novým partnerem vlastní matky Marcem Acaciem (Pedro Pacal), a to je i muž, co vyvrátil jeho zem. Lucius vítězí, drží nad hlavou poraženého krátký meč a podle zákona "palec dolů" má poraženého generála dobít. Jenže slyší, co muž na kolenou říká, když vzhlédne: "Věz, že tvou matku miluji z celého srdce a miloval jsem tvého otce. Padl bych za něj."
Ridley Scott se rozhodl historii na stará kolena krapet upravit, ale tolik se neděje; byla překroucena už v původním Gladiátorovi. Tak to u filmu chodí. Je ale pravda, že zde je komolena víc. A tak máme na trůně naráz dvě pološílená, dekadentně působící dvojčata a mj. spatříme arénu Kolosea plnou vody se žraloky. Nad tím se Steven Spielberg nepochybně pousmál.
Stejný kruhový prostor se ale zachvěje i pod obrovským dusajícím nosorožcem, navíc osedlaným, jehož roh se brzy zkrvaví. A smíme arénu sledovat i plnou vřeštících, ohyzdně zmutovaných opičáků, kteří ďábelským rejem svých těl a chřtánů asociujících spíš bitky vedené kdesi v arénách Marsu (Barsoomu) Burroughsovým Johnem Carterem.
Ano, v těchto styčných bodech se Scottovi "sandálový žánr" (nejpopulárnější v letech padesátých až šedesátých) dotýká i žánrů fantasy a science fiction.
Zajímavé party dostaly v podívané Connie Nielsenová jako Luciova matka, Derek Jacobi jako senátor Gracchus a Denzel Washington co charismatický intrikán a organizátor zápasů Macrimus. Otázka?
Bude tenhle - na Maltě stvořený a prvoplánově senzační - film za tři sta milionů dolarů i trhák roku 2024?
Po spektakulární stránce bude - a lze se teď ošít, ale filmy přece mají prvořadě býti spektakulární, když jsou to jednou filmy. To samé chápali již Hitchcock či Buster Keaton a mnozí další a Scott sálá mezi nimi. Dokázal nám přiblížit i Řím a odpusťme mu, že při onom přiblížení poněkud přehání. A já… Spolu s Voskovcem a Werichem si po zhlédnutí díla sice tiše brouknu "bylo by mukou, zdravit jen pravou rukou" (Římani pravicí zdravili), ale sporu nebude, že ještě nebyla žádná totálnější podívaná stylu meč a sandály stvořena. Jestli to bylo nutné, ať rozhodne každý sám, a s prvním dílem jsem tenhle nový záměrně vůbec nepoměřoval.
Ivo Fencl
Gladiátor II. Americko-britský film. Režie a produkce Ridley Scott. Scénář David Scarpa. Kamera John Mathieson. Hudba Harry Gregson-Williams. Hrají Paul Mescal, Denzel Washington, Pedro Pascal, Connie Nielsenová, Derek Jacobi a další.
Verdikt 65%
Fotka od glagolyvechnoyzhizni z pixabay