Nudě odzvonilo. Mimořádná soutěž TECHNOhrátek „Řemeslo doma“ zapojila kreativitu školáků v domácím prostředí
Dozvědět se, že škola není, to zní nejprve každému školákovi jako skvělá zpráva. Ale když se nemůže potkávat s kamarády a sedí už několikátý den doma, tak už to najednou taková sláva není, neboť se plíživě vkrádá dlouhá chvíle. Organizátoři projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje se proto rozhodli zpestřit dětem současnou odluku od školních lavic. Vyhlásili kreativní soutěž na téma "Řemeslo doma", která je určena žákům druhého stupně základních škol v celém regionu a rovněž žákům středních odborných škol zapojených do TECHNOhrátek 2020 po dobu trvání nouzového stavu z důvodu zamezení šíření epidemie koronaviru.
"Vyhlášení soutěže s tímto zaměřením považuji v této době za velice dobrý a prospěšný nápad. Podnikaví žáci mají možnost vymyslet a vyrobit v podstatě jakýkoliv předmět, vyzkoušet si svoji zručnost, porovnávat se s kamarády a spolužáky a uniknout nudě. Těším se na zajímavé a nápadité výrobky a rád osobně ocením autory těch nejlepších," vyzývá k účasti Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Podmínka účasti - vlastnoruční výrobek
Pravidla soutěže jsou jednoduchá. Zájemci do ní mohou přihlásit jakýkoliv vlastnoruční výrobek, který má vztah k technickým či jiným odborným dovednostem a vznikl právě v tomto období nouzového režimu v domácích podmínkách.
"Je nám velice líto, že jsme museli z důvodů karantény a omezeného pohybu osob tento populární projekt, který školákům nabízí bezprostřední a aktivní seznámení s řemesly a odbornými profesemi, dočasně zastavit. Zdraví občanů však samozřejmě zůstává prioritou. Napadlo nás však vyplnit volný čas školáků zajímavou a užitečnou aktivitou a využít zájem a potenciál především těch, kteří se našich akcí účastní," vysvětluje motivaci k vyhlášení soutěže "Řemeslo doma" Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Zatím vedou Výprachtice
Zdá se, že tato mimořádná soutěž "Řemeslo doma" školáky zaujala. Netrvalo totiž dlouho a pořadatelům dorazily první artefakty. Vynikají mezi nimi zatím ty, které vytvořili žáci deváté třídy Základní školy Jindřicha Pravečka Výprachtice. Matyáš Fiebiger zaslal snímek masky Venoma, komiksové mimozemské postavy a hrdiny stejnojmenného filmu.
"Maska byla vyrobena ručně kašírováním - tapetové lepidlo, noviny - z kartonu, papíru, síťky a celá je polepená černou lepicí páskou. Detaily, jako krev na zubech, je udělána foukací fixou," popsal technologii vzniku svého dílo samotný autor.
Vztah ke svému budoucímu studijnímu zaměření prokázala Anna Chaloupková, která přihlásila model domu.
"Vzhledem k tomu, že se chci na střední škole věnovat oboru stavebnictví, rozhodla jsem se zhotovit model domu. Je vyrobený z kartonové krabice, stěny jsou slepeny tavicí pistolí a střecha je přidělaná drátky," upřesnila budoucí projektantka či architektka.
Stačí poslat fotografii
Tipů na výrobky mají školáci spoustu. Mohou například ušít originální roušku proti koronaviru, vytvořit zajímavou stavbu nebo konstrukci ze stavebnic Merkur, Lego, Malý elektrikář či Malý mechanik, vyrobit nějakou věc ze dřeva či z papíru, připravit netradiční velikonoční výzdobu, případně vlastnoručně upéci dort nebo cukroví. Snímek konkrétního díla je třeba zaslat na mail: technohratky@klickevzdelani.cz s uvedením jména, školy a třídy.
Organizátoři TECHNOhrátek původně zacílili na žáky sedmých až devátých ročníků, kteří bývají ve školním roce přímými aktéry projektu. Nyní se nově rozhodli vyjít vstříc požadavkům některých školáků i jejich rodičů a účast umožnili celému druhému stupni základních škol - tedy i žákům šestých tříd. Navíc původní termín, do kdy lze některý z artefaktů přihlásit, se posunul z původně stanoveného 11. dubna až do data opětovného otevření škol.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.