Praktický průvodce výběrem vhodného platebního terminálu
"Zaplatím kartou." Tato oznamovací věta se valí na prodávající ze všech stran. A když u vás kartou platit nelze? Hrozí odchod ke konkurenci. V době covidové se upřednostňování bezhotovostních plateb dostalo ještě více do popředí.
Pokud se snažíte rozjet své podnikání a dosáhnout svých cílů, možná, že je ten nejvyšší čas pořídit bezhotovostní terminál i pro vás a podpořit tak vaše podnikání.
Víte, jak si nastavovat v podnikání cíle?
Platební terminál
Platební terminál je elektronické zařízení, která umožňuje kupujícímu zaplatit za zboží bezhotovostně pomocí platební karty. Celý proces platby probíhá tak, že zákazník přiloží kartu k platebnímu terminálu nebo ji do něj vsune. Prostřednictvím internetu je pak částka přesunu z účtu v bance klienta na účet obchodníka. Jednoduché že?
Setkat se můžete také s pojmem POS, který označuje platební terminály. Tato zkratka pochází z anglického spojení Point of sale.
Funkce platebního terminálu
Mezi základní funkce každého platebního terminálu by měly patřit:
- Platba přes platební terminál
- Vrácení peněz zákazníkovi přímo na jeho účet
- Stornování poslední transakce
- Předautorizace a její dokončení
- Platba se spropitným, které se automaticky připíše na váš účet
- Uzávěrka
a další
Nevíte si rady se spravováním financí? Využít můžete služeb finančního specialisty.
Typy platebních terminálů
V tomto článku vám představíme 4 základní typy platebních terminálů, které můžete používat od začátku vašeho podnikání. Patří mezi ně:
- Stacionární platební terminály
- Přenosné platební terminály
- mPOS
- All in one platební terminály
Přečtěte si také tipy a inspirace, jak začít podnikat.
Stacionární platební terminál
Stacionární platební terminál, někdy také označovaný jako pultový, je umístěn pevně na jednom místě, protože je propojen s pokladním systémem. Díky tomu není potřeba zadávat do terminálu částku k úhradě, ta se na displeji objeví sama.
Díky jeho vlastnostem se vyplatí pořídit ho například do kamenné prodejny. Naopak nevýhodný je takový terminál například pro kavárny, kde je pro hosty jistě příjemnější zaplatit rovnou u stolu.
Přenosné platební terminály
Přenosné platební terminály jsou opakem stacionárních platebních terminálů a mezi jejich hlavní výhody řadíme to, že je lze libovolně přemisťovat. Takový přenosný terminál umístíte do kapsy a zákazníci vám mohou svou útratu zaplatit přímo u stolu. Komunikace takového terminálu probíhá na základě Wifi nebo Bluetooth připojení.
TIP: Dejte si pozor na daňovou kontrolu a její následky!
mPOS platební terminály
mPOS je malý platební terminál, který ukrývá spousty funkcí. Tento platební terminál je připojen k vašemu mobilu nebo tabletu prostřednictvím Bluetooth připojení. Je ale potřeba si do onoho zařízení nainstalovat příslušnou aplikaci, která komunikuje s mPOS platebním terminálem.
A kdo může tento typ platebního terminálu využívat? Vyplatí se především menším kamenným prodejnám nebo podnikatelům v terénu, kteří se často přemísťují z místa na místo.
Jedinou nevýhodou takového terminálu je neschopnost vytisknout účtenku. To následně můžete vyřešit elektronicky.
All in one platební terminály
All in one terminály, jak už název napovídá spojují všechny funkce do tohoto chytrého zařízení. V poslední době si získávají stále větší oblibu. Znáte výhody all in one platebních terminálů?
All in one platební terminál uživatelům umožňuje přijímat platby, tisknout účtenky i evidovat EET. Zároveň není nutné propojení přes kabel, a tak se jedná o přenosné zařízení. Poskytuje i možnost kombinovaných plateb a další výhody. Navíc stačí stáhnout do telefonu aplikaci a funkce terminálu můžete rozšiřovat ještě dál.
Ceny platebních terminálů
Platební terminál podle vašich představ můžete získat velmi jednoduše. Můžete si ho pronajmout od své banky nebo jakéhokoli další poskytovatele. Nejčastěji se měsíční výše poplatků skládá z:
- pevného paušálu za samotný pronájem terminálu
- poplatků odvíjejících se od výše tržeb
Pevné paušální poplatky vás u většiny společností vyjdou na pár stovek korun. Poplatky odvíjející se od výše tržeb většina společností pronajímající platební terminály vypočítává v %. Jedná se o poplatky pohybující se v rozmezí 0,79 - 1,95 % z běžných transakcí.
V některých příplatek musíte uhradit také poplatky za zprovoznění terminálu a poplatky za ukončení smlouvy.
Věděli jste....
.... že při splnění určitých podmínek můžete dosáhnout také na bezplatný terminál?
Platební brána
Provozujete vedle kamenné prodejny i eshop? A víte, jak při podnikání prodávat přes eshop? Doporučujeme společně s platebním terminálem zřídit i platební bránu pro online platby. Platební bránu si lze zřídit například u ČSOB, ComGate, Fio banky, Global payments nebo KB Smartpay.
Poskytovatelé platebních terminálů
Jakmile se pustíte do výběru platebního terminálu, zjistíte, že výběr v České republice je opravdu veliký. Platební terminály poskytují bankovní i nebankovní společnosti. Přinášíme vám výčet alespoň některých poskytovatelů:
- ČSOB
- Fio banka
- Raiffeisenbank
- Česká spořitelna
- Moneta
- Unicreditbank
- Dotypay
- Dotykačka
- Poscom
- REVO
- Tapeon
- Solitre Pay
a další
TIP: Není to jen platební terminál, který může zvýšit vaše finanční obraty. Víte, na co slouží dobrovolná certifikace výrobků?
Uzavření smlouvy
Uzavření smlouvy je posledním krokem při pořízení terminálu. Ať už se rozhodnete pro jeho pronájem nebo koupi, je třeba uzavřít smlouvu. V případě pronájmu se jedná o smlouvu o pronájmu/výpůjčce platebního terminálu. Taková smlouva by měla obsahovat:
- Základní informace o obou stranách jako je sídlo společnosti, IČO, DIČ a další
- Základní práva a povinnosti obou stran
- Platnost smlouvy
- Závěrečná ustanovení, potřebná data a podpisy
Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting
komerční sdělení