Přepracovanost, nadměrný stres a cukrovka: jak spolu souvisí a jak se stresem vyrovnávat?
Pracujete od rána do večera, točíte se v jednom kole a nezbývá vám čas pořádně si odpočinout?
"Nevadí, já to všechno zvládnu" říkáte si. Vaše tělo ale může mít úplně jiný názor. Nadměrný stres a vysoké pracovní tempo může vést k řadě zdravotních problémů, včetně cukrovky.
Jak spolu ale nadměrný stres a cukrovka souvisí? Jak působí stresové situace na diabetiky a jak se stresem vyrovnat? To vše se dozvíte v tomto článku.
Cukrovka
Cukrovka nebo chcete-li diabetes mellitus je civilizační metabolické onemocnění, při kterém nedochází adekvátním způsobem k přeměně cukrů v těle. Na vině je nesprávné fungování hormonu s názvem inzulin, který je zodpovědný za vstup cukru do buněk lidského těla.
Diabetes 1. a 2. typu
Podle toho, v čem je s inzulinem problém, lze rozlišit diabetes 1. a 2. typu. Zatímco diabetici 1. typu mají inzulinu nedostatek, diabetici 2. typu inzulin mají, ale buňky na něj nereagují tak, jak by se očekávalo.
Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji v důsledku genetických dispozic a objevuje se často už v dětství nebo dospívání. Tito lidé jsou potom celoživotně závislí na podávání umělého inzulinu.
Diabetes 2. typu vzniká naopak nejčastěji po 40. roce věku na základě vrozených dispozic a také životním stylu. Podepsat se na vzniku cukrovky může nadváha, obezita, nedostatek pohybu nebo také stres, kterému se budeme dále více věnovat.
Těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka je dalším typem cukrovky a můžete se setkat také s označením GDM, gestační diabetes mellitus. Je tak trochu speciální a to tím, že se vztahuje pouze na období těhotenství.
Těhotenské cukrovky se bojí každá nastávající maminka, protože společně s ní se objevují rizika pro plod i matku. I proto každá těhotná žena podstupuje v ordinaci svého lékaře vyšetření, které má za cíl těhotenskou cukrovku odhalit.
Spouštěčem těhotenské cukrovky mohou být genetické predispozice, věk těhotné ženy, ale také stres.
Pokud by se u vás těhotenská cukrovka objevila, její léčba spočívá hlavně v úpravě jídelníčku a pravidelné pohybové aktivitě. Může být však řešena také léky nebo podáváním inzulinu.
Příznaky cukrovky
Hlavním příznakem, který se u cukrovky objevuje, je neadekvátní hladina cukru v krvi, obvykle chronická hyperglykémie. Problémem však je i hypoglykémie neboli snížená hladina cukru v krvi.
TIP: Podívejte se, jaká životospráva a jídlo může snižovat či zvyšovat hodnoty cukru v krvi.
Mezi další typické příznaky diabetu patří:
- žízeň, pocit sucha v ústech
- časté močení, dehydratace
- rozostřené vidění
- malátnost
- nevolnost
a další
Pokud se u vás některý z příznaků objeví, doporučujeme změřit pomocí glukometru hladinu cukru v krvi a vyhledat lékařskou pomoc. Možná, že toto civilizační onemocnění postihlo i vás.
Stres
Stres lze popsat jako zátěž nebo určité napětí, které na sobě člověk pociťuje ve chvílích, kdy je vystaven stresovým situacím. Mezi nejčastější stresory, s kterými se můžete setkat patří:
- Psychické stresory, kdy například cítíte za něco velkou přílišnou odpovědnost, která může vést až k frustraci
- Sociální stresory, které vyplývají z osobních vztahů, například z hádek nebo zklamání, ale také z životního stylu a nedostatku spánku
- Traumatické stresory, kdy řešíte velké životní situace jako úmrtí v rodině, sňatek, rozvod, stěhování, ztrátu zaměstnání a další
- Fyzikální faktory jako například nadměrný hluk nebo velké horko
Je třeba zmínit, že stres je přirozenou lidskou funkcí, kdy se tělo připravuje na útěk nebo boj. V dnešní rychlé až uspěchané době se však počet stresorů množí oproti minulosti a stres tak znají skutečně všichni. Dnes je mnohem větší důraz kladen na úspěchy, kariérní růst, materiální zabezpečení a další. Mezi mladými se také stále častěji objevuje stres spojený se sociálními sítěmi.
Stres může být dobrým pomocníkem, ale na druhou stranu také zlým pánem. Rozlišují se proto 2 základní druhy stresu eustres a distres.
Mohlo by vás zajímat: Jak si poradit s podzimním splínem?
Eustres
Eustres je pojem, který označuje pozitivní stres a je dobře, že se v lidském životě objevuje. Dokáže totiž jedince stimulovat k lepším výkonům nejen v pracovním prostředí a motivovat ho k další činnosti například i v život ohrožující situaci.
Distres
Oproti tomu distres ve svém životě žádný jedinec nechce. Jedná se o nadměrnou zátěž, která se může stát v určitém bodě neúnosná pro organismus a může vyvolat různá onemocnění, včetně cukrovky.
TIP: Máte pocit, že je ve vašem životě přemíra stresu? Připravte se na wellness pobyt a uvolněte se.
U lidí s cukrovkou se navíc můžete setkat s tzv. diabetickým distresem, který je spojený přímo s onemocněním cukrovkou. Některé lidi totiž mohou skutečně stresovat i situace jako je časté měření si cukru v krvi, časté návštěvy u diabetologa či lékaře, vysvětlování nemoci svému okolí nebo strach o kvalitu svého života a délku dožití.
Může stres způsobit cukrovku?
Odpověď je prostá, ano, skutečně může. Právě chronický stres má totiž negativní dopad na hladinu cukru v krvi.
Chronický stres lze popsat jako napětí, které na sobě člověk během dne pociťuje a většinou s ním neumí moc dobře pracovat. Tělo v takovém případě vylučuje kortizol v průběhu celého dne, drží se tak na vysoké hladině a sekundárně může způsobit problémy se spánkem.
POZOR! Nemyslete si však, že kortizol je nějaký špatný hormon! V našem těle je stejně důležitý jako jiné hormony a je odpovědný za spousty důležitých procesů, jako je regulace imunity nebo uvolňování glukózy. Problém je pouze ten, že pokud je moc stresu a v krvi je kortizolu moc, mohou se objevit také problémy s citlivostí na inzulín a cukrovka nebo minimálně náběh na ni je na světě.
Jak působí stres na diabetiky?
Stres působí na diabetiky přesně tak, jak je popsáno výše. Pokud je člověk dlouhodobě vystaven chronickému stresu a k tomu je diabetik, jeho hladina cukru v krvi se nedaří díky vysoké hladině kortizolu ani přibližovat hodnotám zdravého jedince.
Toto zjištění, že je cukrovka hůře kompenzovatelná kvůli stresu, vede u mnoha cukrovkářů k dalšímu stresu - a bludný kruh, v kterém se může diabetik točit, je na světě.
Pokud se však podaří dlouhodobou hladinu chronického stresu u pacienta snížit, dochází pak obvykle k celkovému zlepšení zdravotního stavu, lepší reakci na léky i lepšímu přijetí dietního režimu ve stravování.
Proč pracovat se stresem?
Je vám hrozba cukrovky malou motivací k tomu, začít s nezdravou dávkou stresu a vypětí něco dělat? Existují i další důvody, proč se vyplatí pracovat se stresem.
Stres totiž není jen jedna reakce, projevuje se v našem myšlení, cítění i chování a často je doprovázen také tělesnými projevy, jako je zvýšený tep a tlak, zrychlené dýchání nebo zvýšené svalové napětí.
Během toho, co na člověka působí stres se mu z mysli vynořují často katastrofické scénáře, nedůvěra v sebe sama a negativní myšlenky. Člověk pak má tendenci často jednat impulzivně, křičet, brečet, vztekat se, být agresivní.
Stres má potom i další dopady na naše fyzické tělo, mezi ty nejčastější patří bolesti hlavy, břicha, závratě, nevolnosti, nechutenství nebo přejídání se a další.
V důsledku působení dlouhodobého stresu se pak mohou objevit další zdravotní problémy jako například vysoký krevní tlak nebo psychické problémy. Pokud je stres spojen s prací, hrozí vám také syndrom vyhoření. Toto všechno by pro vás měly být dost dobré důvody pro to, postavit se stresu čelem a naučit se s ním bojovat.
Jak se naučit pracovat se stresem a snižovat ho?
Je v podstatě jedno, jestli se u vás rozvinula cukrovka v důsledku nadměrného stresu, cítíte se přepracovaní nebo tušíte, že se zvládáním stresu míváte problémy. Naučit se pracovat se stresem a dostávat ho v dnešní uspěchané době pod kontrolu je více než důležité. Stres totiž může zasáhnout do našeho pracovního a rodinného života a ovlivňovat tak naše vztahy doma i na pracovišti.
Jak se ale naučit pracovat se stresem, ať už v konkrétní chvíli, kdy nás přepadne nebo s chronickým, dlouhodobým stresem? Pomoci může spousta tipů a triků včetně různých dechových cvičení nebo dopřání si chvilky relaxace. Podívejte se společně s námi na některé tipy.
Tip: Víte, jak může kvalitní relax pomoci nastartovat pracovní produktivitu?
1. Spánek
První doporučení, které vám může pomoci v boji proti chronickému stresu je začít věnovat pozornost kvalitnímu a dostatečně dlouhému spánku. Ten by měl trvat přibližně 7-8 hodin u dospělého člověka, ale samozřejmě je to individuální.
Pokud se vám nedaří dlouhodobě dosáhnout kvalitního spánku nebo máte problémy s usínáním, na vině může být právě stres a s ním spojená vysoká hladina kortizolu a adrenalinu v krvi nebo nepravidelný spánkový režim či deprese.
Snažte se proto nastavit si pravidelný spánkový režim, nezapomínejte si svou ložnici před spaním vyvětrat. Některým lidem mohou pomoci také specifické rituály před spaním jako četba nebo horká sprcha.
Vyzkoušet můžete také sílu bylinek, jako je třeba meduňka nebo mučenka. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se elektronice a škodlivému modrému světlu alespoň 2 hodiny předtím, než se chystáte do hajan.
2. Pohyb
Výborně vám s přemírou stresu může pomoci taky pravidelný pohyb, který zařadíte do svého života. Během sportování se totiž vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které podporují dobrou náladu a ta není nikdy na škodu.
Je opravdu jen na vás, jakému sportu se budete věnovat. Můžete jezdit na kole, chodit na bojové sporty, vyrážet na turistiku nebo začít plavat či navštěvovat hodiny tance. Brzy jistě zjistíte, že pohyb přináší i další benefity než jen snižování stresu.
3. Pobyt v přírodě
Pro většinu lidí je pobyt v přírodě balzámem pro duši a nevědomky i pro tělo. Ať už se rozhodnete vydat na krátkou procházku do lesa, strávit týden pod stanem nebo odjet na vaši chalupu na samotě, vaše hladina stresu se jistě sníží, jakmile vypadnete z každodenního shonu.
TIP na oddechový víkend: Chcete vypnout a hledáte místo pro relax? Najděte vhodnou chatu jako stvořenou pro odpočinek - v horách, v přírodě, na samotě nebo třeba s vířivkou.
Navíc pobyt v přírodě vám může pomoci udržovat se v kondici, budete se cítit fit, pobyt na čerstvém vzduchu prospěje vašemu imunitnímu systému i psychické pohodě. Často je příroda také velkým zdrojem inspirace. Člověk, který zde stráví nějaký čas sám se sebou, se naučí lépe vnímat své tělo, bude více kreativní a soustředěný po návratu do práce.
4. Zájmy
To, co může také dobře pomoci snižovat stres, jsou vaše zájmy a koníčky. Život by neměl být pouze o tom chodit do práce, vydělat peníze, přijít domů, uklidit a jít si lehnout. Potřebujete také čas sami na sebe a na to, co vás baví.
Ať už je vaším koníčkem malování, pletení, chození na koncerty, tancování, cvičení jógy nebo četba, nalezněte si v rámci dne alespoň pár minut na to, co máte rádi. Skvěle si při tom oddechnete.
5. Omezte sociální sítě
Sociální sítě má dnes skoro každý. Málokdo už ale přemýšlí nad tím, jaké na něj mají dopady. Leckdy si to neuvědomují lidé ani v okamžiku, kdy nad tím přemýšlí. Sociální sítě jsou však plné dezinformací, nepříjemných zpráv nebo naopak dokonalých životů - ano, i dokonalé životy často lidi stresují. Proč nemohou mít taky takový život?
Na druhou stranu jsou sociální sítě dobrým prostředkem, jak zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli, a proto je třeba najít určitý balanc. Mějte kontrolu nad tím, kolik času na sociálních sítí trávíte a také jak tento čas trávíte.
6. Strava
Snížit stres se dá i pomocí jídla. Alkohol a kofein by měly zůstat v pozadí. Naopak, když se budete snažit upřednostnit čerstvou zeleninu a bílkoviny, uděláte pro své tělo to nejlepší.
Některé studie ukazují, že velmi dobře pro snižování chronického stresu funguje středomořská strava, která může působit proti stresu a snižuje se tak riziko ohrožení vašeho zdraví.
Středomořská strava je bohatá na zdravé tuky, bílkoviny, vitamíny a minerály. Konzumuje se hlavně hodně ryb a mořských plodů, čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, ořechy a semínka, olivový olej, ale také rýže, celozrnné těstoviny, drůbež, vejce a sýry. Naopak vyhýbat byste se měli bílé mouce, tučnému masu, smaženým jídlům, sladkostem a alkoholu.
7. Relaxace
Někomu je to docela jasné, jinému ne. Relaxace je potřeba. Co se pod tímto označením skrývá? Hlavně odpočinek - těla, mysli a duše. Je jen na vás, jaký druh relaxace vám vyhovuje.
Tip: Relaxace přináší mnoho zdravotních benefitů, víte jaké?
Někdo rád poslouchá uklidňující hudbu nebo zvuky přírody, jiný medituje, další si zajde na masáž nebo se pustí do dechových cvičení. Všechny tyto techniky by měly být součástí každodenního života, pokud se chcete s dlouhodobým stresem lépe vypořádat.
8. Suplementy
I když nejste zastánci léků a všelijakých tabletek, suplementů se nemusíte za každou cenu bát. Existují přírodní suplementy a vitamíny, které účinně pomáhají v boji proti stresu. Které to jsou?
Ašvaganda (indický ženšen)
Ašvaganda je keř, který lidstvu přináší mnoho pozitivních účinků na jeho tělo i mysl. Hojně jej využívá například ajurvédská medicína. Byl prokázán i vliv této rostliny na stres. Mimo to se dá využít při vyčerpání, nespavosti, problémy s vysokým krevním tlakem, plodností, horečce a dalších zdravotních problémech.
Rozchodnice růžová
I rozchodnice je poměrně nenápadnou rostlinou, která v sobě ukrývá řadu léčivých účinků. Výborně působí proti stresu a depresi, zlepšuje ale také paměť a soustředění a může tak podpořit zlepšení vašeho pracovního výkonu. Navíc je vhodná i pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
9. Zvířata
Už jste slyšeli o příznivých účincích animoterapie? Jde o psychoterapeutickou metodu, která využívá pozitivního působení zvířete na člověka. Nemusíte hned začít chodit k psychoterapeutovi a žádat o animoterapii.
Možná vám bude stačit pořídit si domácího mazlíčka, s kterým se budete moci mazlit a starat se o něj. Takový domácí mazlíček vám může pomoci k dobré náladě i snížení stresu. V přítomnosti domácích mazlíčků jako jsou psi a kočky, se z těla vyplavuje hormon oxytocin, který snižuje hladinu stresu.
Tip: Pokud si nechcete pořídit kočku nebo psa domů, můžete začít alespoň venčit pejsky v útulcích, navštěvovat kočičí kavárny nebo pravidelně docházet jako dobrovolník na nedalekou farmu a tam pomáhat s péčí o hospodářská zvířata. I to má pozitivní vliv na snižování stresu.
10. Další tipy, které mohou pomoci v případě akutního stresu
Nyní bychom se rádi zaměřili na akutní stres. Ten, který zničehonic přijde, pohltí vás a vy najednou nevíte, jak se chovat, jak reagovat a co dělat. I s takovým stresem je třeba naučit se pracovat. Rozhodně totiž není žádoucí se v každé stresové situaci sesypat nebo křičet na ostatní.
Jak ale na to?
- Pomoci mohou dechová cvičení. Trénovat můžete ve volných chvílích a ve stresové situaci se k dýchání uchýlit. Pomůže vám zklidnit mysl a vidět věci z trochu jiného úhlu pohledu. Většinou stačí pár hlubokých nádechů a výdechů. Počítejte přitom alespoň 4 vteřiny nádechu a 4 vteřiny výdechu.
- Pijte bylinkové čaje. Jakmile se objeví něco, co vás stresuje, zapněte konvici a nachystejte bylinky do hrnku. Nejlépe funguje heřmánek, meduňka nebo kozlík lékařský. Ty vám pomohou ke zklidnění.
- Dobrým pomocníkem jsou i další potraviny a nápoje. Některým lidem pomáhá na snížení akutního stresu kostička kvalitní čokolády nebo hrnek mléka s medem.
- V některých vědeckých studií se osvědčila jako účinná pomoc při akutním stresu masáž dlaně. Masáž spočívá ve tření dlaní, dokud se pořádně nerozproudí krev po těle. Pomoci ale také může jednoduché mačkání dlaně palcem.
- Vyzkoušejte kouzlo aromaterapie a provoňte místo, v kterém se nacházíte příjemnými vůněmi. Jako ideální vůně se jeví vůně levandule, meduňky, cypřišů nebo máty či citrusů.
- Některým lidem v okamžiku, kdy jsou zaskočeni akutním stresem pomáhá studená voda. Opláchnout si obličej se jeví jako dobré řešení i pro řešení stresu v práci.
TIP: Potřebujete ještě více nápadů? Podívejte se na dalších 10 inspirací, jak snížit stres ve svém životě.
Alena Mrvíková, SEO, optimalizace webů pro vyhledávače