Světový úspěch Zoo Praha - nová metoda v odchovu vzácné krasky
V Zoo Praha se podařilo
odchovat vzácnou krasku jávskou zcela novou, unikátní metodou - "adopcí"
vlastními rodiči. Mláděte vylíhnutého 4. února, odchovaného v inkubátoru a krmeného speciálně zhotoveným maňáskem, se
totiž nakonec ujali vlastní rodiče; pečují
o něj a krmí jej.
"Kraska jávská patří nejen mezi nejkrásnější, ale především nejvíce ohrožené ptačí druhy. Spolu se dvěma britskými zoo jsme v Evropě jediní, kdo ji dokáže odchovávat, což je právě vzhledem k míře jejího ohrožení mimořádně důležité," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
K umělému odchovu mláděte (o hmotnosti 5,85 gramů) v inkubátoru přistoupili chovatelé preventivně, po předešlých zkušenostech.
"Ačkoliv se jedná o zkušené rodiče, několik předešlých snůšek zničili, a dokonce zabili i svá mláďata. Krasky jsou velmi citliví ptáci a jakékoliv drobné vyrušení může vést ke zmaření jejich hnízdění,"vysvětlil kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. "Speciálně zhotoveného maňáska jsme k podávání krmení použili proto, aby mláděti evokoval hlavní signální znaky rodičů - červený zobák a černé okruží na svítivě zelené hlavě."
Zkušenost s umělým odchovem krasky pomocí maňáska má Zoo Praha již z jara roku 2018. Mládě bylo zdárně odchováno a v červenci roku 2019 odcestovalo do anglické Zoo Whipsnade. Další socializace u mláděte odchovaného maňáskem však může být složitá, zejména když nemá sourozence a může začít tíhnout k lidem. Proto se tentokrát chovatelé rozhodli poprvé použít u krasek metodiku odchovu pěstounskou péčí vlastními rodiči.
Ve věku 24 dnů mládě začalo opouštět hnízdní košíček v inkubátoru, proto jej přesunuli i s košíčkem do připravené klícky umístěné ve voliéře rodičů. Mládě začalo téměř okamžitě žadonit o potravu. Toto žadonění bylo silným stimulem pro to, aby samec začal nejprve ochraňovat okolí klícky. Po dvou dnech již plně převzal rodičovské povinnosti a krmil mládě přes mřížku klícky. Když mládě přestalo reagovat na maňáska, přistoupili chovatelé k otevření klícky a rodiče se začali předhánět, který z nich nakrmí mládě dříve.
"Každý úspěch v chovu této vzácné krasky je nesmírně cenný. A jsem za něj o to vděčnější, že naši chovatelé ho dokázali dosáhnout tak výjimečným a inovativním způsobem," uzavírá Miroslav Bobek.