Uvažujete o freelancingu? 6 tipů, jak se na novou etapu připravit

25.02.2021

Už vás nebaví každodenní kancelářská rutina a myslíte si, že by vám šla práce lépe od ruky, kdybyste byli svým vlastním šéfem? Pak jste již jistě přemýšleli o tom, jaké by to bylo pracovat na volné noze. Našich pět tipů vám pomůže se na novou životní etapu správně připravit.

1. Freelancing není pro každého

Než se vydáte za šéfem s výpovědí v ruce, buďte k sobě upřímní. Skutečně se na freelancing hodíte a počítáte i s jeho stinnými stránkami? Pokud si představujete, že na denní bázi začnete pracovat v deset hodin dopoledne, budete dvě hodiny na obědě a pak půjdete na procházku, zbystřete. Některé dny mohou být takové, ale počítejte také s tím, že přijdete o benefity jako jsou stravenky, dovolenou vám nikdo neproplatí a zaplaceno dostanete skutečně jen za to, co odpracujete. Práce na volné noze vyžaduje značnou míru sebedisciplíny a schopnosti se motivovat. Skutečně to máte?

2. Začněte pozvolna

Neskákejte rovnýma nohama ze zaměstnání rovnou do podnikání. Svůj přechod na volnou nohu plánujte a začněte pozvolna. Rozjeďte podnikání při zaměstnání. Bude to náročné období, protože kromě vašeho zaměstnání vás bude po příchodu domů čekat ještě "druhá šichta" v podobě vlastního podnikání, ale vyplatí se. Vyzkoušíte si, jestli jste schopni sehnat si dostatek klientů, a hlavně se podíváte pravdě do očí, jestli vás příjem z podnikání dokáže uživit a za jakých podmínek. Zkrátka si můžete podnikání vyzkoušet, aniž byste ohrozili svou existenci.

3. Vytvořte si rezervu

Práce na volné noze nepřináší stabilní výdělek, jako je to v případě klasického zaměstnání, kdy vám každý měsíc přijde na účet víceméně stejná částka. Některé měsíce se vám bude dařit více, některé méně a někdy si prostě budete chtít vzít volno. Proto si vytvořte finanční rezervu, která by vám měla pokrýt všechny vaše stabilní náklady na živobytí alespoň na půl roku dopředu. Když se vám bude v podnikání dařit, rezervu průběžně doplňujte. Jako volnonožec nikdy nevíte, co vás čeká.

4. Studujte a síťujte

Dnešní doba má nespornou výhodu, kterou je internet. Najděte si komunity profesionálů z vašeho oboru na sociálních sítích a sledujte jejich poznatky a zkušenosti. Zapojte se do komunikace a nechte si poradit. Existuje také celá řada webů, která sdružuje podnikatele na volné noze. Jistě, zkušenost je nepřenosná, ale můžete získat pravdivý obrázek o tom, jak takový freelancing vypadá. Pokud jste příznivcem příjmu informací z papíru, poohlédněte se po dostupné literatuře o práci na volné noze.

5. Emoce stranou aneb buďte realisté

K přechodu na volnou nohu vás dost možná žene frustrace z vašeho současného zaměstnání. Zkuste ji na chvíli odsunout a podívat se na celou věc reálnýma očima. Kromě svobody vás čeká hodně práce a někdy i málo spánku. Minimálně na začátku vašeho podnikání se budete muset hodně otáčet, abyste získali klienty a vybudovali si osobní značku.

6. Naučte se plánovat si čas

Zatímco většina zaměstnanců se obejde bez projektového řízení a velkého plánování času, pro freelancera je něco takového absolutně nezbytné. Vyzkoušejte různé nástroje, které vám s tím mohou pomoci a také nezapomeňte měřit čas, který trávíte jednotlivými úkoly. Jenom díky tomu si zvládnete vyfakturovat správnou částku a nebude na konci měsíce překvapení, co že se to s vaším časem děje.

Pokud jste zvážili všechna pro a proti a stále jste odhodláni se do freelancingu pustit, směle do toho. Průzkumy ukazují, že většina zaměstnanců, kteří přešli na volnou nohu jsou stejně šťastní nebo šťastnější, než byli v zaměstnání. Navíc pokud se vám na volné noze nebude dařit, vždy se můžete nechat znovu zaměstnat.