V laoském Pangoláriu, které bylo vybudováno za pomoci Zoo Praha, se zotavuje první zachráněný luskoun
V Pangoláriu (od
anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu
financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde
o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného
pytlákovi poblíž Národního parku
Nam Et-Phou Louey, kam by
mohl být v listopadu také navrácen. Podle organizace Free The
Bears, která záchrannou stanici provozuje, byl ošetřen a dobře
se aklimatizuje.
"Přijatý luskoun krátkoocasý byl dehydrovaný, vyžadoval okamžitou veterinární péči a také speciální potravu v podobě mravenců nebo termitů," upozorňuje organizace Free the Bears. "Důležité je také vhodné prostředí pro toto unikátní stvoření. Naštěstí jsme pro luskouny právě dostavěli specializované zařízení, a to díky podpoře od Zoo Praha a Zoo Wroclaw. Díky nočním kamerám v zázemí našeho zařízení víme, že přijatý luskoun má chuť k jídlu a je na cestě k uzdravení."
Pangolárium - dočasné zázemí pro kriticky ohrožené luskouny vybudované koncem léta - se nachází v areálu záchranné stanice Free the Bears nedaleko laoského města Luang Prabang. Na jeho výstavbu poskytlo hl. m. Praha z výnosů Zoo Praha záchranné stanici Free the Bears finanční dar ve výši 200 tisíc korun.
"Zoo Praha se do ochrany luskounů zapojuje na obou kontinentech, kde žijí: kromě asijského Laosu pomáhá s jejich ochranou již dlouho také v africkém Kamerunu, a to v rámci projektu Toulavý autobus," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "V Africe i v Asii jsou luskouni konzumováni a cena jejich masa roste. Jejich šupiny jsou pak zejména v Asii využívány v tamní tradiční medicíně, což vede k tomu, že luskouni jsou v posledních letech nejvíce nelegálně obchodovaným zvířetem a jejich početnost rapidně klesá."
Laos, kde vzniklo "naše" Pangolárium, je zemí, kde se luskouni nejen loví, ale který funguje také jako důležitá tranzitní země v nezákonném obchodu s částmi jejich těl a šupinami. Význam Pangolária tak spočívá i v působení na místní obyvatele.