V tanzanské rezervaci Mkomazi se nosorožcům ze Dvora Králové narodilo další mládě

12.02.2020

Před koncem roku 2019 došlo ke dvěma významným událostem v tanzanském Mkomazi, kam Safari Park Dvůr Králové postupně poslal čtyři nosorožce ze svého chovu. Samici Deborah, jež byla do Mkomazi přesunuta v roce 2009, se narodilo už čtvrté africké mládě. A Tony Fitzjohn, britský ochranář, který 30 let vedl tamější záchrannou stanici pro nosorožce, předal její správu vládní organizaci Tanzania National Parks (TANAPA). K oficiálnímu předání došlo na ceremoniálu na ústředí TANAPA ve městě Arusha.

Svoje čtvrté mládě samice Deborah porodila 25. října, otcem je samec Jamie, který byl do Tanzanie převezen v roce 2009 společně s Deborou. Stejně jako v předchozích případech je mládětem samička.

"Čtyři mláďata za deset let je úctyhodný výkon. Zvlášť když si uvědomíme, že březost u nosorožců trvá přibližně 16 měsíců a mládě musí po narození ještě nějaký čas zůstat s matkou," uvedl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Ve stejnou dobu, kdy se mládě narodilo, předal Tony Fitzjohn, terénní ředitel organizací George Adamson Wildlife Preservation Trust a Wildlife Preservation Trust Tanzania, správu a odpovědnost za nosorožčí rezervaci Mkomazi vládní organizaci TANAPA. Tony Fitzjohn byl do Tanzanie pozván vládou v roce 1989 a ve spolupráci s vládní Wildlife Division začal v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou oblast obnovovat. Celou oblast se podařilo natolik zvelebit, že roku 2008 mohla být povýšena na národní park.

"Už když jsme do Tanzanie přišli, tak jsme počítali s tím, že rezervaci TANAPĚ jednou předáme. Ten okamžik právě nastal," uvedl Tony Fitzjohn.

Během tří desítek let Fitzjohn se svými spolupracovníky vybudovali 800 km cest, pročistili hranice, přistávací dráhy a protipožární zábrany, odbahnili a vybudovali nádrže na vodu, strážili zvířata, založili záchranné programy pro nosorožce dvourohého (jinak též černého) a psy hyenové a připravili programy pro spolupráci s místními komunitami včetně programu pro environmentální vzdělávání a stavby dvou škol. V přísně střežené rezervaci uvnitř národního parku dnes žije jedna z mála populací nosorožců v Tanzanii. Rezervace se rozkládá u hranic s Keňou, kde na ni navazuje národní park Tsavo. Právě tam byli v 70. letech minulého století odchyceni nosorožci dvourozí tehdejšího ředitelem královédvorské zahrady Josefem Vágnerem.

"Je pro nás velká čest, že jsme dostali příležitost podílet se na nesmírně významném projektu, který v Tanzanii Tony Fitzjohn vedl. Také díky jeho nezměrnému úsilí se potomci nosorožců, které kdysi pro náš safari park získal Josef Vágner, mohli po mnoha generacích vrátit do své původní domoviny a založit zde novou populaci. Za to patří Tonymu Fitzjohnovi a TANAPĚ obrovský dík," uvedl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 000 kusů. V důsledku nekontrolovaného lovu a zejména pytláctví však jejich stavy poklesly až na 2 300 jedinců v roce 1993. Po řadě ochranářských opatření se jejich počet ve volné přírodě vyšplhal přes pět tisíc, počet zvířat východního poddruhu je ale stále odhadován na pouhých 900.