V Zoo Ostrava se narodilo mládě hrocha obojživelného
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je od úterka uzavřen Pavilon afrických zvířat z důvodu příjezdu nové samice žirafy Rothschildovy. Od pátku 24. července je uzavřen i pavilon Tanganika. Důvodem uzavření je také nový přírůstek, kterým je v tomto případě čerstvě narozené mládě hrocha obojživelného. Porodila jej mladá samice, pro kterou je to rodičovská premiéra, proto jí chceme zajistit potřebný klid.
Samice hrocha je březí osm měsíců. Mládě se rodí ve vodě, kde tráví první dny života a pod vodou často i saje mateřské mléko. Po narození váží 35-50 kg. Rodiči malého hrocha, jehož pohlaví zatím neznáme, je pár nově sestavený loni na podzim. Samice (*2013) byla do Ostravy přivezena na základě doporučení vedoucího Evropské plemenné knihy pro hrochy obojživelné (kterou od roku 2006 vede Zoo Ostrava) z anglické Zoo Whipsnade v roce 2016, samec (*2012) pak přicestoval v říjnu loňského roku ze Zoo Antwerpy. Jejich spojení proběhlo bez komplikací a zvířata spolu od začátku tvoří harmonický pár, čehož důkazem je i brzké narození prvního potomka.
Momentálně je tedy pavilon Tanganika uzavřen, ale návštěvníci mají možnost pozorovat hrošího samce ve venkovním výběhu, hlavně v dopoledních hodinách. Samec je dočasně od matky s mládětem oddělen, protože i pro něj se jedná o prvního potomka. Novopečená matka zatím zvládá svou rodičovskou premiéru velmi dobře. Mládě prospívá, je vitální a už také následuje matku na souš, kde jej zachycuje i video. Chovatelé jsou ale stále napjati, jak se bude situace dále vyvíjet, protože první týdny jsou pro mláďata kritická a i v přírodě je úmrtnost v tomto období poměrně vysoká.
V Zoo Ostrava jsou hroši chováni od roku 1967 a během této doby se zde narodilo celkem 33 mláďat (včetně toho letošního). Z toho se podařilo odchovat 18 z nich (zatím bez toho letošního).