Všechno, co byste měli vědět o 3D tisku

16.01.2022

Pokud jste se rozhodli investovat do 3D tiskárny, protože plánujete vyrábět vlastní kryty na telefon, různé figurky, ale třeba i hudební nástroje, měli byste se dozvědět nejprve nějaké základní informace. Předtím, než se ponoříte do světa 3D tisku, si zjistěte dostupné možnosti.

Současný trh je rozmanitý a nabízí celou řadu 3D tiskáren s rozmanitými specifikacemi. Dokoupit se dají i náhradní díly pro 3D tiskárny jako extrudery, hotendy či elektronika.

Jaké typy 3D tiskáren existují?

3D tisk je široký pojem, pod kterým se skrývá technologie potřebná pro výrobu předmětů. Většinou se využívá technologie zvaná FDM (Fused Deposition Modeling). Jedná se o aditivní proces, při němž se model vytváří zahříváním a vytlačováním plastu, který se skládá vrstva po vrstvě.

Ještě jsou k dispozici další dva druhy 3D tisku, a to stereolitografie a selektivní laserové spékání (SLS). V porovnání s FDM jsou však uvedené dvě metody dražší, ovšem umožňují kvalitnější tisk.

Materiály používané při 3D tisku

Pro 3D tisk se používají kyselina polymléčná (PLA) a akrylonitrilbutadienstyren (ABS). Termoplasty jsou po zahřátí měkčí a poddajné, po ochlazení zase ztuhnou.

PLA je plast získávaný z kukuřičného škrobu a je výborný pro začátečníky. Doporučuje se pro výrobu malých či jednoduchých předmětů pro domácnost. Stejně tak je biologicky odbouratelný a šetrný k životnímu prostředí, dále rychle chladne, a tím pádem nevznikají problémy s deformacemi.

ABS je plast na bázi ropy, který je oblíbený především pro jeho pevnost a pružnost. Vyznačuje se vyšším bodem tání, takže se výtvory nedeformují ani při vystavení vyšším teplotám.

Ještě můžete dokoupit příslušenství pro 3D tiskárny. Přijdou vám vhod tiskové podložky, ochranné pomůcky, boxy, nástroje pro údržbu či servis i adhezivní přípravky.

komerční sdělení 

Fotka od ZMorph3D z Pixabay